Pielęgnacja jukki.

Światło przede wszystkim.

Jukki lubią miejsca mocno nasłonecznione. Niedobór światła powoduje wiotczenie liści i zmianę koloru na jaśniejszy.

Czy jukka może stać w zaciemnionym miejscu?

Nie jest to zalecane. Jukki preferują miejsca nasłonecznione. Mogą rosnąć w miejscach, gdzie jest mniej swiatła, ale wówczas wymagać będą odpowiedniej opieki i nawadniania.

W związku z tym, najlepiej trzymać jukki przy oknach na południe lub ewentualnie wschód czy zachód, tak by zapewnić możliwie jak najdłuższą ekspozycję na światło słoneczne w ciągu dnia. Minimum 3 godziny światła dziennie zalecane. W zbyt ciepłych i niedostatecznie jasnych pomieszczeniach jukki powinny stać możliwie jak najbliżej okna pod którym nie ma kaloryfera. W miesiącach cieplejszych (wiosna, lato, jesień) temperatura nie ma już tak wielkiego wpływu na rozwój rośliny. Można ją uprawiać wówczas na dworze.

Czy można wystawić jukkę np. na balkon czy do ogrodu?

Tak można, jednak zalecane jest "przyzwyczajanie" rośliny przez pewien okres czasu przed zmianą środowiska. Roślinę hartujemy kilka dni wynosząc ją na coraz dłuższe okresy na dwór by ostatecznie mogła zostać tam całą dobę.

Jakie temperatury preferują jukki?

Optymalne temperatury to zakres 15-25 stopni Celsjusza. Jednakże w zimie 7-12 stopni Celsjusza w zupełności wystarczy. Czyli latem wystarczy temperatura pokojowa, a także nasłonecznione miejsce na dworze.

Czy i jak nawozić jukkę?

Raz na 2-4 tygodnie, tylko latem stosując mniejszą niż zalecana dawką nawozu (np. połowa ilości). Nawóz podajemy najlepiej w postaci płynnej W okresie wzrostu nawozić można częściej pamiętając o zmniejszonej niż zalecana ilości nawozu. Nawożenie liści czy ich nabłyszczanie nie jest zalecane.

©2008 jukka.pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone.